شما در حال مشاهده نسخه موبایل وبلاگ

مرکز تخصصی درمان بیماری های نشمینگاه

هستید، برای مشاهده نسخه اصلی [اینجا] کلیک کنید.

مثل جارو برقی چربی های بدن را بکمید!

پس از بلوغ، سلول‌های چربی جدید در بدن ما به وجود نمی آید. بنابراین تعداد این سلول ها در بدن ما ثابت شده و با افزایش وزن، تنها این سلول ها بزرگتر می شوند و نه بیشتر. تکنیک لیپوساکشن باعث حذف دائمی این سلول ها و بهبود شکل بدن می شود. در صورتی که با رعایت نکردن رژیم غذایی پس از درمان دچار چاقی شوید، رسوبات چربی در نواحی دیگر بدن که سلول‌های چرب وجود دارد انباشته می شوند و آنها را بزرگتر می کنند درحالی که ناحیه درمان شده فرم خود را حفظ خواهد کرد.

با این حال لیپوسکشن روشی برای جلوگیری از چاقی نیست. دقت کنید که این روش جایگزینی برای انجام رژیم های مناسب غذایی جهت جلوگیرری از چاقی نخواهد بود. لیپوساکشن روشی است برای خروج چربی در نواحی خاصی از بدن که نسبت به رژیم های غذایی و ورزش کردن مقاوم بوده و از بین نمی روند. بنابراین اگر می خواهید با لیپوساکشن وزن کم کنید باید رژیم غذایی مناسب بگیرید. برخلاف تفکرعموم لیپوساکشن درمانی برای حذف سلولیت (توده های چربی) نیز نمی باشد.

پس از بلوغ، سلول‌های چربی جدید در بدن ما به وجود نمی آید. بنابراین تعداد این سلول ها در بدن ما ثابت شده و با افزایش وزن، تنها این سلول ها بزرگتر می شوند و نه بیشتر. تکنیک لیپوساکشن باعث حذف دائمی این سلول ها و بهبود شکل بدن می شود. در صورتی که با رعایت نکردن رژیم غذایی پس از درمان دچار چاقی شوید، رسوبات چربی در نواحی دیگر بدن که سلول‌های چرب وجود دارد انباشته می شوند و آنها را بزرگتر می کنند درحالی که ناحیه درمان شده فرم خود را حفظ خواهد کرد.

با این حال لیپوسکشن روشی برای جلوگیری از چاقی نیست. دقت کنید که این روش جایگزینی برای انجام رژیم های مناسب غذایی جهت جلوگیرری از چاقی نخواهد بود. لیپوساکشن روشی است برای خروج چربی در نواحی خاصی از بدن که نسبت به رژیم های غذایی و ورزش کردن مقاوم بوده و از بین نمی روند. بنابراین اگر می خواهید با لیپوساکشن وزن کم کنید باید رژیم غذایی مناسب بگیرید. برخلاف تفکرعموم لیپوساکشن درمانی برای حذف سلولیت (توده های چربی) نیز نمی باشد.

امروزه دستگاه‌های مختلفی با مکانیزم های متفاوت (التراسوند، لیزر، ویبره و…) برای خروج چربی ها از بدن وجود دارد و در کلینیک های کشور از آنها استفاده می شود. البته اساس کار تمامی این دستگاه‌ها یکسان می باشد، بدین صورت که با ایجاد حفره هایی کوچک و ورود کانولا (لوله فلزی توخالی) چربی ها به درون دستگاه کشیده می شوند که این عمل به لیپوساکشن مشهور می باشد.

چگونگی شکسته شدن چربی ها توسط کانولا و نوع انرژی بکاررفته برای انجام اینکار مانند: انرژی لیزر، التراسوند و… باعث به جود آمدن دستگاه‌های مختلف شده است. این روش ها به طور جداگانه در قسمت روش های لاغری تهاجمی روی سایت توضیح داده شده اند.افراد واجد شرایط

برای انجام این روش شما باید در سلامت عمومی کامل باشید. همچنین شناخت این روش و انتخاب آگاهانه آن بسیار می تواند در بهبودی و گرفتن نتیجه دلخواه موثر باشد.

بهترین افراد برای این درمان کسانی هستند که دارای نسبت وزن به قد طبیعی و یا دارای اضافه وزن نرمال باشند افراد خیلی چاق و چاق باید شروع به کم کردن وزن خود با رژیم کرده و سپس از این روش بهره ببرند.

اگر مستعد ابتلا به کلویید یا التهاب زخم هستید و یا دارای سابقه مشکلات دیگری نظیر دیر خوب شدن زخم ها و بهبودی طولانی مدت هستید. جراح شما ممکن است شما را از انجام این روش باز دارد و یا هشدار دهد که اثر زخم هایتان ماندگار گردد.

مشکلات لیپوساکشن

جراح شما توصیه می‌ کند که حداقل دو هفته قبل از جراحی، داروهای ویژه ای مانند داروی رقیق کننده خون یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی را متوقف کنید.

اگر شما تنها نیاز به برداشتن مقدار کمی چربی دارید، جراحی ممکن است در مطب انجام شود. اما اگر مقدار زیادی از چربی باید برداشته شود و یا اگر قصد دارید اقدامات دیگری نیز در همان زمان انجام دهید، جراحی ممکن است در یک بیمارستان یا کلینیک تخصصی انجام شود و پس از آن یک شب در آنجا تحت مراقبت باشید. در هر صورت، ترتیبی بدهید که کسی همراه شما باشد تا بعد از عمل شما را به خانه برساند. ​

قبل از عمل لیپوساکشن، جراح ممکن است دایره‌ ها و خطوطی را در نواحی بدن شما علامت‌ گذاری کند تا درمان شوند. همچنین ممکن است عکس هایی هم قبل و بعد از عمل گرفته شوند تا بتوان آنها را با هم مقایسه کرد.

آیا لیپوساکشن خوب است

آیا لیپوساکشن خوب است

هزینه لیپوساکشن

عوامل زیادی بر روی تعیین هزینه لیپوساکشن تاثیر می گذارند که اصلی ترین آنها، ناحیه ای است که تحت عمل قرار می گیرد. به عنوان مثال هزینه لیپوساکشن شکم با غبغب خیلی فرق دارد. همچنین هزینه دستمزد پزشک با توجه به تخصص وی متغیر است. کلا باید برای تعیین هزینه لیپوساکشن به این موارد توجه کنید.

 • هزینه بیهوشی
 • هزینه بیمارستان یا کلینیک
 • هزینه داروهای تجویز شده
 • هزینه آزمایش‌ ها
 • هزینه جراح


هزینه لیپوساکشن پهلو

همانطور که گفته شده هزینه لیپوساکشن وابسته به ناحیه مورد عمل است. هزینه لیپوساکشن پهلو نیز با توجه به میزان ناحیه ای که نیاز با لیپوساکشن دارد و هزینه اتاق عمل و بیهوشی، هزینه بیمارستان یا کلینیک و دستمزد پزشک معالج تعیین خواهد شد و توجه داشته باشید که هزینه لیپوساکشن در مراکز مختلف متفاوت است و تعرفه پزشکی خاصی برای آن وجود ندارد.

نحوه انجام

انجام این روش زیر نظر جراح پلاستیک و در مراکز جراحی و یا بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد. شما باید قبل از عمل انتظاراتتان را به پزشک خود توضیح داده تا نتیجه دلخواه خود را پس از درمان کسب کنید. یکی از پیشنهادات های کاربردی گرفتن عکس های قبل و بعد عمل برای مشاهده نتایج می باشد.

همچنین قبل از درمان باید سوابق پزشکی خود را با پزشکتان درمیان بگذارید، جراح قبل از عمل توصیه هایی مانند عدم مصرف سیگار، الکل، داروهایی مانند آسپرین و… . به شما خواهدکرد.

پس از بررسی موارد فوق و انتخاب شما برای این درمان، در روز جراحی مراحل زیر اتفاق می افتد:


مرحله اول – بیهوشی:

لیپوساکشن در گذشته با بیهوشی عمومی یا بیحسی اپیدورال (بیحسی از کمر به پایین) انجام می شده است. امرروزه بسته به میزان ناحیه درمان و شرایط بیمار از بی هوشی یا بی حسی موضعی استفاده می گردد. در تکنیک های جدید با بی حس کردن موضعی بدن درمان را انجام می دهند. که این روش به دلیل عوارض کمتر فراگیر تر شده است.


مرحله دوم – درمان:

این روش بسته به وسعت ناحیه درمان در مراکز جراحی محدود و یا بیمارستان ها انجام می گیرد. یک برش کوچک در حدود ۵ mm در اطراف ناحیه درمان زده می شود. سپس یک لوله مکش تو خالی (کانولا) از این حفره به درون ناحیه درمان فرستاده و زیر پوست حرکت داده می شود تا بافت های چربی را بشکنند. چربی شکسته شده را می توان به صورت دستی توسط سرنگ و یا به کمک دستگاه‌های مکنده خارج کرد. در این عمل آسیبی به پوست و بافتهای دیگر نمی رسد و تنها چربی های اضافی خارج می گردند. در نهایت لایه نازکی از چربی زیر پوست باقی می ماند تا از ایجاد ناهمواری در پوست جلوگیری کند.روش اصلی لیپوساکشن همان است که ذکر شد، اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی تکنیک های مختلفی برای خارج کردن چربی از بدن فرد استفاده می شود. این تکنیک ها در زیر معرفی شده اند.

• تزریق مایع (Fluid injection)

در این روش قبل از انجام لیپوساکشن ترکیبی از لیدوکایین (ماده بی حسی) و آدرنالین (دارویی برای کاهش خونرسانی در رگهای خونی می شود) در نواحی دارای چربی تزریق می گردد. اینکار باعث آسان تر شدن تخلیه جربی ها، کمتر شدن خونریزی، کاهش تورم ،بی حس شدن موضعی ناحیه درمان قبل و بعد ازلیپوساکشن و نهایتا احساس درد کمتر در بیمار می شود.• لیپوساکشن با تزریق حجم زیاد مایع (Tumescent Liposuction)

در این تکنیک حجم زیادی از مایع (تقریبا سه برابر میزان چربی) به ناحیه چربی تزریق می گردد. این روش معمولا در بیماری که تنها با بی حسی موضعی درمان می شوند انجام می گیرد. اما زمان بیشتری نیز برای درمان نیاز دارد، معمولا بیش از ۵-۶ ساعت برای نواحی دارای حجم زیاد چربی زمان می گیرد.

• تکنیک The super-wet

این روش مشابه روش بالا انجام می گیرد با این تفاوت که میزان حجم مایع تزریقی کمتر می باشد. این روش با تزریق یک آرامبخش به بدن و یا با بیهوشی عمومی انجام می گیرد. زمان این روش نیز به طور معمول بین ۱-۲ ساعت به طول می انجامد.

• لیپوساکشن به کمک امواج اولتراسوند

برای این روش از یک کانولا مخصوص (لوله مکش تو خالی) که امواج اولتراسونیک تولید می کند، استفاده می شود. انرژی این امواج باعث ذوب کردن سلول های چربی شده و این چربی های ذوب شده توسط دستگاه مکش به بیرون از بدن کشیده می شوند. این روش باعث سهولت و موفقیت بیشتر لیپوساکشن در نواحی از بدن که دارای فیبروز است مانند قسمت فوقانی پشت فرد و یا پستان بزرگ مردان که شکستن چربی ها در آن سخت تر است، مناسب می باشد. این روش بسیا دقیق تر از سایر روش ها برای تخلیه چربی می باشد و به زمان بیشتری نیز نیاز دارد.

پس از جراحی نواحی سوراخ شده بسته شده و پانسمان می گردد همچنین ممکن است یک لوله برای خروج مایع های اضافی درون شکم کارگذاشته شود.

درصورتی که شب شما در بیمارستان بستری نشدید باید کسی را برای بازگرداندن شما به منزل و مراقبت از شما به مدت دو روز پس از جراحی با خود به همراه داشته باشید.

اگرچه نتایج بدست آمده در صورت داشتن رژیم مناسب و ورزش دائمی می باشد با این حال در بعضی از بیماران نیاز به انجام تکرار یک جلسه دیگر برای رسیدن و یا حفظ نتایج درمان مورد نیاز خواهد بود.ریکاوری و زمان بهبود

بسته به وسعت ناحیه جراحی، بین چند روز تا چند هفته نیاز به استراحت دارید وپس از آن می توانید به انجام کارهای خود بازگردید.

به‌طور معمول بیمار تا ۴۸ ساعت در بستر مانده، سپس تحرک آغاز شده و فعالیت‌های عادی خود را ۵ تا ۷ روز پس از عمل از سر می گیرد. ورزش را پس از ۳ هفته، از نرمش و حرکت‌های سبک‌تر می‌توان آغاز کرد. به‌طور معمول، تورم تا ۶ هفته ادامه داشته و پس از آن کم کم فروکش می‌کند. کبودی ۳ تا ۴ هفته ممکن است طول بکشد.

نتایج عمل

امروزه از این روش برای برداشتن توده های چربی قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. برش های کوچک، دوره نقاهت کوتاه و کاهش خطرات جراحی از مزیت های این روش محسوب می شود. بسته به میزان حجم چربی برداشتی و ناحیه درمان این روش می تواند به سورت سرپایی و یا با بستری انجام گیرد.

حذف دائمی چربی های ناحیه درمان شده فرم بسیار خوب و ایده الی به بدن فرد می دهد. دقت کنید این روش جایگزین روش های کنترل چاقی نیست و در صورتیکه رعایت رژیم غذایی انجام نگیرد احتمال چاق شدن وجود دارد.

آمادگی قبل عمل

• در مورد داروهای مصرفی خود حتما با پزشک خود مشورت نمایید، داروهایی مانند آسپرین دو هفته قبل از درمان باید متوقف شوند چرا که باعث ایجاد خطر خونریزی خواهند شد؛

• حداقل چهار هفته قبل از درمان از کشیدن سیگار دست بکشید. سیگار کشیدن باعث افزایش خطر ایجاد لخته های خونی و درنتیجه سکته های قلبی و مغزی برای فرد می شود؛

• اگر روز عمل مریضی خاصی مانند سرماخوردگی، تب یا… دارید با پزشک خود تماس گرفته و زمان عمل را به عقب بندازید؛

• هماهنگی برای داشتن یک همراه قابل اطمینان در روز عمل و ۱-۲ روز اول پس از عمل لیپوساکشن لازم می باشد؛

• آماده کردن آزمایشات و ارزیابی های توصیه شده از سوی جراح تان.

مراقبت‌های پس از درمان

پس از درمان بسیار مهم است تا برای کاهش عوارض وگرفتن نتایج مطلوب به توصیه های پزشک گوش دهید و با پزشک خود در ارتباط باشید. برخی از توصیه های پس از درمان شامل موارد زیر می‌باشد:

• پس از درمان هرچه زودتر شروع به راه رفتن کنید، اینکار باعث کاهش تورم ‌و جلوگیری از لخته شدن خون می شود؛

• استفاده از کمپرس آب سرد در ناحیه درمان برای کاهش تورم؛

• کنترل تورم با استفاده از یک باند کششی در ناحیه درمان( یا با استفاه ازگن های مخصوص)؛

• ویزیت منظم پزشک برای بررسی میزان درمان، کشیدن بخیه ها (در صورت لزوم) و… ؛

• اجتناب از فعالیت شدید برای حدود یکماه؛

• در صورت مشاهده عفونت، خونریزی و یا درد ناگهانی با پزشک خود تماس بگیرید.

سوالات متداول

1. آیا لیپوساکشن با بیهوشی انجام می شود؟

بسته به میزان ناحیه درمان و شرایط بیمار از بی هوشی یا بی حسی موضعی استفاده می شود. در تکنیک های جدید با بی حس کردن موضعی بدن درمان را انجام می دهند.


2. آیا این عمل جراحی نیاز به بستری دارد؟

بستگی به مقدار چربی‌های ساکشن شده، دارد. به‌طور معمول حجم‌های کمتر از ۵ لیتر بعد از چند ساعت، قابل ترخیص است. اگر حجم بیشتر بوده و یا فرد دچار بیماری‌هایی همراه باشد، بهتر است شب را در بیمارستان بماند.


3. موارد درمانی لیپوساکشن چیست؟

از لیپوساکشن می توان برای خارج کردن چربی های شکم، پهلوها و ران ها و یا سایر نواحی چاق مانند باسن، پشت، سینه، بازو، ساق پا و غبغب نیز استفاده کرد. به طور کلی هر منطقه ای از بدن که دارای چربی انباشته و چاقی موضعی باشد قابل ساکشن کردن خواهد بود.4. عوارض لیپوساکشن چیست؟

• درهنگام درمان با بی حسی موضعی، درفرد احساس فشار، حرکت، و سوزش دیده می شود اما به ندرت دردناک است. هر گونه درد بعد از عمل معمولا با قرص ضد درد کنترل می شود؛

• امکان ایجاد کبودی، تورم و خروج مایعی به رنگ خون از نواحی درمان شده وجود دارد؛

• ایجاد عفونت، بی حسی و یا آسیب های عصبی در ناحیه درمان شده؛

• دیده شدن ناهمواری های پوستی، تورم های طولانی، توده های زیر پوستی، تغییر رنگ پوست و یا ایجاد زخم در ناحیه درمان؛

• امکان ایجاد سوختگی پوست و یا بافت های عمیقتر آن در هنگام انجام لیپوساکشن با لیزر و یا امواج التراسوند؛

• در موارد بسیار نادر ممکن است خطرات بسیار جدی تری مانند عفونت شدید، لخته شدن خون در فرد دیده شود که نهایتا منجر به مرگ فرد می شود.


5. آیا نیاز به برداشتن پوست به طور همزمان وجود دارد؟

قوام پوست در شکل‌گیری نهائی بسیار مهم است. پوست سالم خاصیت ارتجاعی دارد و ظرف یکی دو هفته بعد از ساکشن جمع شده و به حالت نرمال برمی گردد (مانند شکم زن حامله که بعد از زایمان جمع می شود). البته پوشیدن گن های مخصوص به فرم گرفتن زودتر شکم خیلی کمک می کند.

در مواردی که به‌ علت چاق و لاغر شدن‌های پشت سر هم، قوام پوست شل شده و کاهش یافته است. برداشتن پوست، همزمان انجام نمی‌شود، بلکه ۶ تا ۹ ماه پس از عمل صبر می‌کنیم تا بیشترین جمع‌شدگی پوست رُخ دهد، سپس در نواحی که پوست آویزان می‌ماند، اقدام به برداشتن پوست اضافه با جراحی می‌کنیم.


6. آیا لیپوساکشن به تنهائی برای تناسب اندام کافی است؟

کاهش وزن و داشتن اندام متناسب به صورت دائمی به تغییر و اصلاح همیشگی رژیم غذائی و عادت‌های خوردن بستگی دارد. با لیپوساکشن، چربی و سلول‌های حاوی آن از یک منطقه خاص برداشته می‌شود، اگر پرخوری ادامه یابد، منجر به رسوب چربی اضافی در نواحی از بدن، غیر از محل درمان شده، می‌شود.


7. آیا نتایج لیپوساکشن دایمی است و برگشت ندارد؟

نتایج لیپوساکشن طولانی مدت است و محل ساکشن شده نسبت به چاقی مجدد مقاوم است. البته اگر افراد بعد از لیپوساکشن مجددا اضافه وزن پیدا کنند، چربی بطور متناسب در کل بدن توزیع خواهد شد. بنابراین تاکید می شود بیماران بعد از ساکشن کنترل وزن داشته باشند و پر خور۲ی و کم تحرکی نکنند.

لیپوساکشن چیست و چگونه کار می کند؟

لیپوساکشن با استفاده از مکش چربی ها را از بدن خارج می سازد. در هنگام لیپوساکشن لوله های نازک و کوچک با سر پهن(کانولا) از طریق برش های کوچک وارد بدن می شود. و پزشک لوله را زیر پوست حرکت می دهد تا به منطقه ای برسد که چربی در آن جا جمع شده است سپس از طریق این لوله چربی از بدن خارج می شود.

در سال های اخیر در این باره تکنیک ها بهبود یافته و عمل لیپوساکشن بی خطرتر، ساده تر و با درد کمتری همراه است. این تکنیک های جدید شامل موارد زیر است:

لیپوساکشن با استفاده از مکش چربی ها را از بدن خارج می سازد. در هنگام لیپوساکشن لوله های نازک و کوچک با سر پهن(کانولا) از طریق برش های کوچک وارد بدن می شود. و پزشک لوله را زیر پوست حرکت می دهد تا به منطقه ای برسد که چربی در آن جا جمع شده است سپس از طریق این لوله چربی از بدن خارج می شود.

در سال های اخیر در این باره تکنیک ها بهبود یافته و عمل لیپوساکشن بی خطرتر، ساده تر و با درد کمتری همراه است. این تکنیک های جدید شامل موارد زیر است:

 • لیپوساکشن تومیسنت. در این روش از بی حسی موضعی استفاده می شود تا منطقه مورد نظر که لوله قرار است وارد آن شود بی حس کنند. قبل از عمل لیپوساکشن، محلول بی حسی حاوی لیدوکایین و اپی نفرین وارد بافت چربی می شود. این نوع لیپوساکشن به بیهوشی کامل (که بیمار طی عمل به خواب می رود) نیازی ندارد.
 • لیپوساکشن با استفاده از اولترا سوند. در این تکنیک با از اولتراسوند چربی ها به صورت مایع در می آید در این صورت راحت تر می توان چربی ها را برداشت. این تکنیک در مورد حذف چربی از منطقه بالای شکم و اطراف و پشت موثر است.
 • لیپوساکشن با استفاده از لیزر. در این تکنیک از امواج کم انرژی استفاده می شود تا چربی ها به صورت مایع در آید سپس چربی از طریق کانولایی کوچک از بدن خارج می شود.

لیپوساکشن معمولا روندی سرپایی است و در مطب پزشک که دارای تجهیرات مناسب است یا در مرکز جراحی یا بیمارستان صورت می گیرد. در کل، پس از انجام لیپوساکشن نیازی نیست بیمار بستری شود مگر اینکه حجم چربی برداشته شده زیاد باشد. در برخی موارد نیز بی حسی موضعی نیاز است. و ممکن است به بیمار آرامش بخش بدهند. اگر منطقه ای بزرگ یا حجم بزرگ از چربی قرار است برداشته شود از بیهوشی کلی یا همراه با بی حسی موضعی از آرامش بخش قوی تر استفاده می شود.

پس از عمل منطقه تحت عمل را محکم بانداژ می کنند تا از بروز تورم، کبودی و درد جلوگیری شود. بر حسب منطقه ای از بدن که تحت درمان قرار گرفته است از باند و چسب، لوله های محافظ(مانند لوله هایی که جهت درمان رگ واریس مورد استفاده قرا رمی گیرد) کمربند و دیگر لباس های محکم استفاده می شود. ممکن است بیمار مجبور شود به مدت سه الی چهار هفته از لباس ها و بانداژ محکم استفاده نماید در ظرف مدت هفت الی 10 روز اول پس از این عمل جراحی نیز کبودی و تورم رخ می دهد.

و چند روز از محل برش ها مایعات خارج می شود و جهت کاهش بروز عفونت به بیمار ممکن است انتی بیوتیک داده شود

لیپوساکشن یک روش جراحی است که از مکش برای از بین بردن چربی نواحی خاص بدن مانند شکم، باسن، ران، بازوها و یا گردن استفاده می‌کند. در واقع لیپوساکشن این نواحی را شکل می‌ دهد. نام‌ های دیگر مرتبط با لیپوساکشن شامل لیپوپلاستی و کانتورینگ است..

بسیاری از افراد پس از این عمل، پس از اینکه اثر بیهوشی و داروهای آرامبخش از بین رفت قادر هستند بلند شده و حرکت کنند. و به محض اینکه بیمار بهتر شد می تواند فعالیت روزمره خود را آغاز نماید گرچه این امر از چند روز تا چند هفته به طول می انجامد. بسیاری از افراد در ظرف چند روز فعالیت های خود را از سر می گیرند. البته اگر منطقه وسیع تری تحت درمان قرار گرفته باشد دوره درمان بیشتر طول می کشد.

مهمترین هدف لیپوساکشن شکل دهی یک یا چند منطقه از بدن است نه کاهش وزن. لیپوساکشن معمولا روی مناطقی انجام می شود که به رژیم و ورزش پاسخ نمی دهد. این مناطق اغلب در بیرون ران ها و باسن در زنان، و کمر و پشت در مردان است. در این عمل مناطقی که به صورت معمول تحت عمل قرار می گیرد شامل صورت، گردن، کمر، پشت، باسن، پاها، بالای بازو است.

لیپوساکشن گاهی همراه با سایر جراحی های زیبایی مانند برداشتن شکم (ابدومینوپلاستی)، کوچک کردن سینه، یا با کشیدن صورت همراه می شود.

لیپوساکشن همچنین جهت درمان بیماری هایی خاص مورد استفاده قرار می گیرد:

 • تومور خوش خیم چربی (لیپوماس)
 • بزرگی غیر طبیعی سینه در مردان (جنیکوماستیا یا سودوجنیکوماستی)
 • مشکل در متابولیسم چربی در بدن(لیپواستروفی)
 • تعرق بیش از حد در زیر بغل(تعریق زیر بغل)

لیپوساکشن جهت درمان چاقی مورد استفاده قرار نمی گیرد و سلولیت یا ترک روی پوست با آن بر طرف نمی شود.استفاده از لیپوساکشن جهت حذف چربی ها از برخی مناطق کوچک بدن مفید واقع می شود. اما اگر پس از لیپوساکشن فرد دوباره دچار اضافه وزن شود، چربی های برداشته شده دوباره به جای خود باز می گردد یا در جای دیگر تظاهر می یابد.

البته پس از لیپوساکشن معمولا بدن شکل گرفته و این امر مشهود است. و هنگامی که تورم از بین رود دوره بهبودی چند هفته یا چند ماه طول می کشد. اثر کامل لیپوساکشن ممکن است تا چند ماه تا یک سال مشهود نباشد.

لیپوساکشن (جز لیپوساکشن با استفاده از لیزر) معمولا موجب سفتی پوست در منطقه تحت درمان نمی شود. پس از برداشتن چربی پوست منطقه تاحدودی شل می گردد. و تا حدود شش ماه طول می کشد تا پوست منطقه تحت عمل سفت شود. پوست برخی افراد دارای الاتیسیته بیشتری است و سریع تر از پوست سایر افراد جمع می شود. پوست های جوان دارای الاستیسته بهتری نسبت به پوست های پیر است.

افرادی که فکر می کنند لیپوساکشن به آنان در جهت کاهش وزن یاری می رساند معمولا نا امید می شوند.

اگر لیپوساکشن توسط پزشک با تجربه و در محل مجهز انجام پذیرد معمولا عملی بی خطر است. اگر چند منطقه از بدن یا منطقه بزرگتری از بدن تحت درمان قرار گیرد خطر بروز عوارض در هنگام عمل و پس از آن افزایش می یابد.

 • عوارض لیپوساکشن به دو دسته تقسیم می شوند:
 • یک دسته شامل عوارضی است که به دنبال هر عمل جراحی ممکن است پیش آید مانند خونریزی (در افراد با سابقه بیماری خونی یامصرف داروهایی مثلآ آسپرین قبل از عمل بیشتر است، عفونت و آمبولی ریه.
 • دسته دیگر،عوارضی است که مربوط به خود عمل می باشد که شایع ترین آن، بروز نامنظمی به صورت برجستگی و فرورفتگی است. که نیاز به جراحی اصلاحی در ۵ تا ۱۵ درصد موارد دارد و بیشتر در ساکشن های خیلی وسیع با حجم زیاد رخ می دهد. به طور معمول، رتوش ۶ تا ۹ ماه بعد از عمل باید انجام شود. تغییرهای رنگ پوست به صورت پررنگ شدن و تیرگی پوست ممکن است رخ دهد که گاهی تا ۱۸ ماه پس از عمل باقی است و در موارد نادر ممکن است دائمی شود . کاهش حس و یا بی حسی به طور تقریبی در همه موارد رخ میدهد که پس از ۶ تا ۹ ماه بهبودی می یابد.
 • این عارضه ناشی از ایجاد لخته خون در پاها است وبیشتردرافراد بابیماری های زمینه ای مانند چاقی مفرط، بیماری قند بیماری های بدخیم، عدم تحرک بیمار، سابقه قبلی آمبولی،اختلال های خونی،مصرف قرص های ضدبارداری و سن بالای ۴۰ سال رخ می دهد. اما در بیمارهائی که سابقه مشکل خاصی ندارندو تمام مشکل های خود را به جراح توضیح می دهند، بسیار نادر است میزان ان ۱ در هر ۳۸۰۰ مورد از کلیه عمل های زیبائی انجام شده است..
 • در مناطق تحت عمل و اطراف آن معمولا تورم و کبودی، سوزش و بی حسی به صورت موقت رخ می دهد.
 • جای زخم کوچک و حساسیت در اطراف منطقه ای که برش داده شده و کانولا از آن جا وارد شده است.
 • پوست متورم و دارای شیار. پس از چند ماه پوست معمولا سفت و محکم می شود اما در برخی افراد پوست ممکن است به صورت شل باقی بماند.
 • تغییر رنگ دایمی در پوست
 • سطح ناهموار پوست در منطقه تحت درمان
 • آسیب به اعصاب و پوست. گرمایی که در روش لیپوساکشن با استفاده از اولتراسوند به چربی داده می شود ممکن است موجب سوختگی پوست یا آسیب به بافت زیر پوست شود.

اگر پس از لیپوساکشن فرد اضافه وزن پیدا کند ممکن است در سایر نواحی بدن جدا از مناطقی که سلول های چربی از آن جا برداشته شده است چربی جدید انباشته شود. چربی جدید ممکن است در اندام های بدن یا در اطراف آن مانند قلب و کبد جمع شود. این نوع چربی بیشتر از چربی هایی که در نزدیک سطح بدن مانند ران و باسن جمع می شود برای بدن مضر است. بنابراین افرادی که عمل لیپوساکشن روی آنان جمع می شود نباید اضافه وزن پیدا کنند.

گرچه مرگ و میر در لیپوساکشن نادر است اما ممکن است اتفاق افتد. اگر چربی زیادی از بدن برداشته شود یا فرد دچار اضافه وزن و بیماری است این خطر بالا می رود. عوارض ممکن شامل

 • کاهش خون و مایعات بیش از حد که موجب شوک می شود اما بروز آن بسیار نادر است.
 • لخته چربی یا لخته خون که ممکن است وارد ریه شود(امبولی ریوی) و بسیار خطرناک است.
 • جمع شدن مایعات در ریه (ادما ریوی)هنگامی که حجم زیادی از مایع وارد بدن شود این امر احتمال دارد رخ دهد.
 • عفونت. در برخی موارد به بیمار قبل و بعد از عمل آنتی بیوتیک می دهند تا از بروز عفونت جلوگیری شود.
 • واکنش های سمی به محلول تزریق شده (مسومیت لدوکایین) به خصوص اگر مناطق بزرگی تحت عمل گیرد یا در یک عمل مناطق بسیاری عمل شود.
 • ایجاد حفره در اندام های شکمی و آسیب به اندام ها مانند طحال.

لیپوساکشن چیست؟لیپوساکشن در افرادی که مشکلات قلبی شدید دارند، افرادی که دچار اختلال لخته خون مانند (ترومبوز، اختلالی که در آن لخته خون سریع و شدید لخته می زند) و در هنگام بارداری نباید صورت گیرد.

مهمترین مسئله در انتخاب بیمار، تجربه، علم و دانش و مهارت جراح پلاستیک است. لیپوساکشن باید توسط فوق تخصص جراحی پلاستیک انجام شود. بهتر است افراد به تبلیغات گمراه کننده و غیرواقعی توجه نکنند، چون لیپوساکشن یک عمل جراحی مهم است که باید تحت شرایط استریل و در مرکز مجهز انجام شود. در مجموع، اگر بیمار دست انتخاب شده و به طور کامل بررسی شود و عمل در مرکزی مجهز و توسط تیم مجرب شامل جراح فوق تخصص پلاستیک، متخصص بیهوشی آشنا به این عمل و گروه پرستاری آگاه انجام شود، لیپوساکشن بهترین و بی خطرترین روش اصلاح کانتور بدن است.

در خانه مشکل بواسیر را درمان کنید!

بواسیر یک مشکل مزمن در ناحیه مقعد است که بیشتر افراد برای درمان اقدام نمی کنند. با شناهت علائم بواسیر می توانید خیلی سریع برای درمان اقدام کنید.

علائم و روش های درمان بواسیر

بیماری بواسیر

بواسیر چیست؟

بواسیر عبارت است از سیاهرگ های گشادشده ( واریسی ) در راست روده یا مقعد. بواسیر ممکن در مجرای مقعدی (بواسیر داخلی ) یا در مدخل مقعد (بواسیر خارجی ) واقع شده باشد. بواسیر ممکن است سال ها وجود داشته باشد اما تنها با وقوع خونریزی بدان پی برده شود.

بواسیر یک مشکل مزمن در ناحیه مقعد است که بیشتر افراد برای درمان اقدام نمی کنند. با شناهت علائم بواسیر می توانید خیلی سریع برای درمان اقدام کنید.

علائم و روش های درمان بواسیر

بیماری بواسیر

بواسیر چیست؟

بواسیر عبارت است از سیاهرگ های گشادشده ( واریسی ) در راست روده یا مقعد. بواسیر ممکن در مجرای مقعدی (بواسیر داخلی ) یا در مدخل مقعد (بواسیر خارجی ) واقع شده باشد. بواسیر ممکن است سال ها وجود داشته باشد اما تنها با وقوع خونریزی بدان پی برده شود.


علائم و نشانه های بواسیر

علائم بیماری بواسیر چیست؟

خونریزی . امکان دارد خون قرمز روش به صورت رگه هایی در اجابت مزاج دیده شود یا به دنبال اجابت مزاج ، خون به مقدار کم و به مدت کوتاهی چکه کند.

درد، خارش یا ترشح مخاطی پس از اجابت مزاج

وجود یک برجستگی در مقعد

احساس این که پس از اجابت مزاج ، راست روده به طور کامل تخلیه نشده باشد (این حالت تنها در مورد بواسیر بزرگ دیده می شود).

التهاب و تورم

راههای درمان بواسیر

ناحیه عفونی را به مدت ۱۵ دقیقه، هر روز سه بار، در آب گرم خیس کنید. با حوله نرم و یا سشوار، آرام خشک کنید.

تورم و خارش را با کیسه های یخ کاهش دهید. اگر این کار جواب نداد، شاید کیسه های آب داغ جواب بدهند.

سرکه سیب تورم و خارش ناشی از بواسیر داخلی و بیرونی را کاهش می دهد. بهتر است از سرکه سیب خالص و غیر پاستوریزه استفاده کنید، چرا که قوی تر هستند. در بواسیر بیرونی، ابتدا ناحیه عفونی را به آرامی تمیز کنید. کمی از سرکه سیب را به پارچه کتان بمالید و روی ناحیه بمالید. شاید اول کار احساس سوزش شدیدی داشته باشید که پس از مدتی رفع می گردد. این کار را چند بار در روز انجام دهید تا تورم کاهش بیابد. در بواسیر داخلی، یک قاشق چای خوری سرکه را قورت داده و روی آن یک لیوان آب بخورید. حداقل دوبار این کار را انجام دهید. حتما بعد از خوردن سرکه آب بخورید تا اسید معده متعادل شود. می توانید کمی عسل اضافه کنید تا طعم سرکه را بتوانید تحمل کنید.

زیاد آب بخورید. حداقل روزی ۶ لیوان آب بخورید. الکل تاثیری منفی دارد. اگر از مکمل استفاده می کنید، حداقل ۸ لیوان آب بخورید.

در فصول گرم، لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ باعث تعریق شده و خارش و التهاب را سبب می شود. پارچه های نایلونی، از آنجایی که تعریق را زیاد می کنند، برای پوست ضرر دارند

درمان طبیعی بواسیر و مواد غذایی مفید برای بواسیر:

درمان علل اصلی یبوست تنها راه رهایی از این مشکل میباشد. درابتدا تمام مسیر گوارشی برای چندین روز باید استراحت کنند تاروده پاک شود. بدین منظور بیمار باید خورن میوه را حداقل تا شش روز ادامه دهد پس از آن ممکن است از غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن استفاده نماید.

درمان بواسیر با انجیر خشک

چند انجیر خشک را با آب گرم بشویید وشب آن را خیس نمایید. صبح انجیر وآبی که انجیر در آن خیس خورده را میل نمایید.خوردنانجیر هنگام عصر نیز مفید میباشد.

خوردن انجیر زمانی اثر گذار است که چندین هفته خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر باعث تحریک روده وحرکت مدفوع میشود .

درمانهای خانگی باعث کاهش فشار درقسمت مقعد و کاهش میزان بواسیر میشود. برای رهایی یافتن از این بیماری باید از مبتلاشدن به یبوست جلوگیری نمایید .

درمان بواسیر با تربچه:

مخلوط صد میلی گرم از تربچه رنده شده ویک قاشق عسل ویا نوشیدن آب این سبزی دو بار درروز درحدود ۶۰ الی ۹۰ میلی گرم دردرمان بیماری مفید میباشد. این روش درمانی میتواند به شکل داروی خارجی نیز استعمال شود . تربچه سفید را باشیر ترکیب نمایید تابه شکل خمیر درآید استفاده آن درمحل درد باعث کاهش یافتن ورم ودرد میشود.

درمان بواسیر با شلغم:

آب برگ آن باید گرفته شود و ۱۵۰ میلی گرم باید به بیمارداده شود و زمانیکه آب آنرا مصرف میکنیدخوردن میوه های خام و سبزیجات ضروری میباشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی واسفناج و هویج مخلوط نمایید.

درمان بواسیر با خوردن کدو :

سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط نموده وهرروز صبح مصرف نمایید وخمیر ریشه گیاه را نیز برای بدست اوردن نتیجه بهتر میتوانید استفاده کنید.

درمان بواسیر با زنجبیل :

نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را بایک قاشق چایخوری آبلیموی تازه ونعنا و یک قاشق عسل ترکیب کنید .


درمان خانگی بواسیر

درمان بواسیر با پیاز:

در بواسیر خونی مصرف پیاز مفید میباشد.تقریبا ۳۰ گرم آن را درآب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن اضافه نماییدودوباردرروز مصرف کنید بعد ازچند روز عوارض این بیماری کاهش مییابد . همچنین پیاز دردرمان بواسیر خشک مؤثر میباشد.

درمان بواسیر با علف:

تنقیه آب علف دیواره روده را از مدفوع پاک میکند مرحله عادی تنقیه با آب ولرم میباشد . بعد از ۲۰ دقیقه صبر کردن می توان ۹۰ الی ۱۲۰ میلی گرم از این ماده را استعمال کرد.

درمان بواسیر با دانه کنجد :

بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی دربیاید. آن را با آب به شکل خمیر در بیاورید و برای درمان بواسیر می توانید آن را با کره استفاده نمائید.

درمان بواسیر با هلیله کابلی :

گیاه هلیله کابلی برای درمان بواسیر و به عنوان ماده ای ملین وگس معروف است. این میوه باید درروغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ سپس آنرا پودرکرده ونگهداری نمایید. نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب باعث حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح میشود. گس بودن میوه باعث از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیرمیوه در روغن برای استعمال خارجی مفید میباشد.

منبع: سامان

همه روش هایی که به درمان شقاق ختم می شود

اما باید در نظر داشت با این حال در صورت درمان نشدن شقاق مقعدی تروما یا آسیب های وارد به ناحیه مقعد می تواند کانال مقعدی را پاره کند و یک شکاف در ناحیه رکتوم ایجاد کند. هدف درمان شقاق این است که درد و ناراحتی را از بین ببرید و ناحیه زخمی شده را التیام بخشید. شقاق حاد در افراد بیش از ۶ هفته طول نمی کشد و معمولا با مراقبت از خود به صورت خود به خود درمان می شود. اما شقاق مزمن در افراد طولانی تر از ۶ هفته است و ممکن است برای درمان شقاق نیاز به دارو یا جراحی داشته باشند.

درمان شقاق مقعدی در بیشتر موارد نیازی به درمان گسترده ندارد روش ساده درمان شقاق با لیزر نیز انجام می شود که بدون درد است و بدون بستری شدن و کم هزینه.

اما باید در نظر داشت با این حال در صورت درمان نشدن شقاق مقعدی تروما یا آسیب های وارد به ناحیه مقعد می تواند کانال مقعدی را پاره کند و یک شکاف در ناحیه رکتوم ایجاد کند. هدف درمان شقاق این است که درد و ناراحتی را از بین ببرید و ناحیه زخمی شده را التیام بخشید. شقاق حاد در افراد بیش از ۶ هفته طول نمی کشد و معمولا با مراقبت از خود به صورت خود به خود درمان می شود. اما شقاق مزمن در افراد طولانی تر از ۶ هفته است و ممکن است برای درمان شقاق نیاز به دارو یا جراحی داشته باشند.


درمان نشدن شقاق مقعدی تروما یا آسیب های وارد به ناحیه مقعد می تواند کانال مقعدی را پاره کند

درمان خانگی شقاق

درمان خانگی شقاق

برخی از درمان های خانگی می تواند به بهبود شقاق و تسکین دردهای آن کمک کند و نشانه های ناراحت کننده شقاق را از بین ببرد. شما می توانید یک شقاق مقعدی را در خانه درمان کنید:

 • اگر شقاق شما به علت یبوست یا اسهال باشد، می توانید عادت های غذایی خود را برای کاهش فشار بر روی کانال مقعد تغییر دهید. این تغییر عادت می تواند در از بین بردن علائم شقاق و بهبودی بسیاری از شما تاثیرگذار باشد.
 • در طول روز مقدار زیادی مایعات بدون کافئین مصرف کنید. (الکل و کافئین بیش از حد می تواند منجر به کم آبی شود.)
 • رژیم غذایی غنی از فیبر برای جلوگیری از یبوست بسیار تاثیرگذار است، شما باید هر روز ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر مصرف کنید. شما می توانید به تدریج میزان فیبر هایی که می خورید را افزایش دهید. سبوس گندم، سبوس جو، دانه های کامل، از جمله برنج قهوه ای، بلغور جو دوسر، و پاستای کل دانه، غلات و نان، نخود و لوبیا، مرکبات، آلو و آب آلبالو دارای فیبر خوبی هستند.
 • اگر نمی توانید فیبر کافی را از مواد غذایی دریافت کنید، سیب زمینی را بخورید. سیب زمینی می تواند مدفوع را نرم و راحت کند. برای جلوگیری از گاز معده و کمردرد، به تدریج میزان مکمل فیبر را افزایش دهید.
 • در صورت اضافه کردن فیبر بیشتر به رژیم غذایی، مکمل های ضدبارداری ممکن است به شما کمک کند. قبل از مصرف هر نوع مسهل، از پزشک خود مشورت بگیرید تا از مناسب بودن آنها مطمئن شوید.
 • دستشویی رفتن را از یاد نبرید. نادیده گرفتن اجابت مزاج و تخلیه روده ها بعدا می تواند منجر به یبوست شود. مدفوع ممکن است شفت تر شده و هنگام عبور باعث درد و پارگی در ناحیه مقعد شود.
 • فشار بیش از حد و نشستن بیش از اندازه در هنگام اجابت مزاج نیز بد است و می تواند به کانال مقعد فشار بیاورد.
 • پس از هر حرکت روده، ناحیه مورد نظر را به آرامی تمیز و خشک کنید.
 • از مواد حساس به پوست مانند صابون های معطر یا حمام های حباب دار اجتناب کنید.
 • راه کارهای درمان یبوست مزمن یا اسهال طولانی مدت را از پزشک تان بپرسید.
 • حمام آب گرم، می تواند به بهبودی شقاق مقعدی کمک کند. با خیس کردن بخش رکتال در یک وان آب گرم – دو تا سه بار در روز برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه – شما می توانید شقاق ها را تمیز کنید و جریان خون را بهبود دهید و همچنین اسفنکتر مقعد را آرام کنید.

با انجام این عادت ها برای چند هفته تا چند ماه معمولا شقاق شما را بهبود می دهد. اما وقتی این راهکارها موثر نباشد، از پزشک خود در باره سایر روش ها درمانی بپرسید.


درمان دارویی شقاق

درمان دارویی شقاق زمانی تجویز می شود که دیگر روش های خانگی نمی توانند درد شقاق را کنترل کنند. اما توجه داشته باشید که این داروها دارای عوارضی هستند که باید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید و راه های جلوگیری از عوارض آنها را نیز از وی بپرسید.

پودر نیترات: پزشک ممکن است برای کمک به افزایش جریان خون در کانال مقعد و اسفنکتر این دارو را برای شما تجویز کند، که باعث می شود شقاق زودتر درمان شود. اما این دارو ممکن است با برخی عوارض جانبی مثل سردرد، سرگیجه و فشار خون پایین همراه باشد. پماد نیترات نباید ۲۴ ساعت بعد از مصرف داروهای ناتوانی ناباروری مانند سیلدنافیل (ویاگرا)، تادالافیل (سیالیس) و یا ورداآنفیل (لویترا) استفاده شود.

مسدود کننده های کانال کلسیم: این داروهای باعث کاهش فشار خون می شوند. عوارض جانبی این داروها نیز سردرد است. همچنین می توانید مسدود کننده های کانال های کلسیم را به صورت قرص نیز برای درمان شقاق مقعدی استفاده کنید، زودتر بهبود می یابید اما ممکن است عوارض جانبی زیادی داشته باشند.

تزریق بوتاکس: وقتی که درمان های موضعی موثر نباشند، گاهی اوقات تزریق بوتاکس نوع A به اسفنکتر مرحله بعدی درمان است. تزریق بوتاکس به طور موقت عضلات اسفنکتر را فلج می کند، از بین بردن درد و سریع تر شدن زمان بهبودی در ۶۰ تا ۸۰ درصد بیماران با این روش گزارش شده است. ممکن است قادر به کنترل حرکت روده یا گاز معده نباشید، اما این موارد موقتی است. دوز این تزریق ها بسیار کم است، بنابراین خطر ابتلا شدن به مسمومیت های بوتولیسم را نخواهید داشت.

درمان شقاق با لیزر بسیار ساده است

درمان شقاق با لیزر

عمل جراحی شقاق

عمل جراحی شقاق در صورتی انجام می شود که دیگر درمان خانگی و درمان دارویی برای شقاق موثر نیستند و شقاق به مرحله ای رسیده که با این روش ها درمان نمی شود. عمل جراحی شقاق رایج، اسفنکتروتومی داخلی جانبی (LIS) نامیده می شود، که شامل ایجاد برش های کوچک در عضله اسفنکتر مقعد است. این عمل درد و فشار شقاق را کاهش می دهد و باعث می شود که شقاق درمان شود.

درد عمل جراحی شقاق معمولا خفیف است. این درد کمتر از خود شقاق است. عمل جراحی ممکن است باعث عدم توانایی موقت کنترل گاز معده، نشت مدفوع یا عفونت باشد. در بیشتر موارد، بهبود کامل شقاق در ۸ هفته بعد جراحی شقاق اتفاق می افتد.


درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق با لیزر بسیار ساده است و کمتر از پنج دقیقه طول می کشد. درمان شقاق با لیزر بدون هیچ برش، پانسمان و یا جراحی پیچیده ای انجام می وشد و از موارد بی حس کننده موضعی برای عمل استفاده می شود. بسیاری از بیماران در همان روز عمل می توانند مرخص شوند و درد ۹۰ درصد بیمارها بعد از عمل با لیزر حذف می شود.، درد بقیه ۱۰ درصد هم چند هفته ای با استراحت حذف می شود. در مدت استراحت سیستم بدن یک لایه ضخیم پوست بر روی شقاق می کشد، تا شقاق به صورت کامل از بین برود.

درمان شقاق با لیزر با مقدار خون داخلی بیمار تطبیق داده می شود. این مطابقت به مجراهای سالم مقعد اطمینان می‌ دهد تا در خونرسانی خود دچار مشکل نشوند و باعث ایجاد عارضه کم خونی در بیمار نشوند. ​

لیزر برای عمل اسفنکتروتومی داخلی نیز به کار می رود که بدون خونریزی است و زخم فیبروز مزمن مقعد با این عمل به صورت کامل حذف می شود. درمان شقاق با لیزر دردهای درازمدت شما را از بین می برد و زمان بهبودی سریعتر و نقاهت کمتری را دارد. ​

درمان شقاق با لیزر در حالت کلی عوارض جانبی ندارد ولی در مواردی نادر می تواند باعث توسعه فیستول، ​عفونت، بی‌ اختیاری کنترل مدفوع، خونریزی ​دو هفته ای باشد. البته این عوارض خیلی شایع نیست و در بسیاری از بیماران اصلا اتفاق نمی افتد. اگر هم اتفاق بیفتد بعد از مدتی حذف می شوند.

از شقاق نترسید بیشتر درباره اش بدانید!

شقاق معمولا یک وضعیت جدی نیست. اما می تواند در همه سنین ایجاد شود و اغلب در نوزادان و کودکان جوان مشاهده می شود، زیرا یبوست یک مشکل رایج در این گروه های سنی است. در اغلب موارد، شقاق یا فیشر در عرض چهار تا شش هفته به صورت خود به خود ترمیم می شود. اما اگر شقاق بیش از هشت هفته ترمیم نشود، شقاق مزمن شده است. درمان های خاصی می تواند شقاق را بهبود بخشید و به ناراحتی ها و دردهای آن کمک کند، از جمله مسکن های رقیق کننده مدفوع و مسکن های درد موضعی.

شقاق چیست؟ درباره شقاق چه می دانید؟ شقاق یا فیشر یک شکاف مقعدی است که خودش را در شکل یک برش کوچک یا پارگی در ناحیه مقعد نشان می دهد. ترک خوردگی پوست باعث ایجاد درد شدید و در برخی موارد باعث خونریزی در طی حرکات روده می شود. گاهی اوقات شقاق یا فیشر می تواند به اندازه ای عمیق باشد که به بافت عضلانی آسیب برساند.


شقاق معمولا یک وضعیت جدی نیست. اما می تواند در همه سنین ایجاد شود و اغلب در نوزادان و کودکان جوان مشاهده می شود، زیرا یبوست یک مشکل رایج در این گروه های سنی است. در اغلب موارد، شقاق یا فیشر در عرض چهار تا شش هفته به صورت خود به خود ترمیم می شود. اما اگر شقاق بیش از هشت هفته ترمیم نشود، شقاق مزمن شده است. درمان های خاصی می تواند شقاق را بهبود بخشید و به ناراحتی ها و دردهای آن کمک کند، از جمله مسکن های رقیق کننده مدفوع و مسکن های درد موضعی.

اگر یک شقاق مقعدی با این درمان ها بهبود نیافت، ممکن است به جراحی نیاز داشته باشید. یا ممکن است پزشک برای تشخیص سایر اختلالات و علت ایجاد شقاق مقعدی، دستور آزمایش ها و بررسی های بیشتر را بدهد.


علائم شقاق چیست؟

علائم شقاق ممکن است شامل یک یا چند علامت زیر باشد:

 • ایجاد شکاف در پوست اطراف مقعد شما
 • یک تکه پوست، یا یک تکه کوچک پوست، در کنار شکاف
 • درد شدید در ناحیه مقعد در هنگام حرکت روده
 • رگه های خونی روی مدفوع و یا بر روی کاغذ توالت پس از پاک کردن
 • سوزش یا خارش در ناحیه مقعد

تشخیص شقاق مقعدی

علت شقاق چیست؟

علت شقاق در اغلب موارد به خاطر عبور مدفوع بزرگ یا سفت است. یبوست مزمن یا اسهال مکرر می تواند پوست اطراف مقعد را پاره کند. سایر علل شایع شقاق عبارتند از:

 • تنش در حین زایمان یا حرکت روده
 • بیماری روده التهابی (IBD) مانند بیماری کرون
 • کاهش رسیدن جریان خون به ناحیه مقعد
 • تنگ شدن بیش از اندازه عضلات اسفنکتر مقعدی

در موارد نادر، ممکن است علت شقاق مقعدی، سرطان مقعد، اچ آی وی، بیماری سل، سیفلیس و ویروس هرپس سیمپلکس باشد.

شقاق مقعدی ممکن است باعث درد شدید و با حرکت روده باعث خونریزی کمی شود. اگر شقاق به یک شقاق مزمن مقعدی تبدیل شود، ممکن است بر اثر عفونت های مزمن محلی، برچسب هایی در پوست ناحیه مقعد ایجاد شود.

از سایر علت های کمک کننده به ایجاد شقاق می توان به جراحی های مقعدی قبلی، بیماری های التهابی روده، سرطان های موضعی و بیماری های منتقله از راه جنسی اشاره کرد. برخی از شرایط مانند زایمان، رابطه سخت یا مدفوع سفت نیز به صورت مستقیم به شقاق مقعد منجر می شوند، و آسیب هایی جدی به ناحیه اطراف مقعد وارد می کنند.


چه کسانی می توانند شقاق بگیرند؟

شقاق مقعدی در دوران کودکی بسیار شایع است. بزرگسالان به ویژه سالمندان نیز به علت کاهش جریان خون در ناحیه مقعد، مستعد ابتلا به شقاق مقعدی هستند. در طی زمان بارداری و پس از زایمان، زنان نیز به علت تنش در حین زایمان در معرض خطر مبتلا شدن به شقاق مقعدی یا فیشر هستند.

افرادی که مبتلا به IBD نیز هستند، در معرض ابتلا به شقاق های مقعدی هستند. التهابی که در پوشش روده رخ می دهد، بافت اطراف مقعد را بیشتر در معرض پاره شدن قرار می دهد.

افرادی که اغلب یبوست دارند، نیز در معرض ابتلا به شقاق یا فیشر هستند. تنش و عبور مدفوع های بزرگ و سفت، شایع ترین علت ایجاد شقاق مقعدی در این افراد است.

علائم شقاق چیست

تشخیص شقاق مقعدی

تشخیص شقاق مقعدی با بررسی محدوده اطراف مقعد انجام می شود. با این حال، ممکن است پزشک بخواهد رکتوم را به صورت دقیق معاینه کند تا تشخیص درست تری از بیماری بدهد و یا شقاق را تایید کند.

در طول امتحان های شقاق برای تشخیص، پزشک ممکن است ابزار خاصی را به راست روده شما وارد کند تا شقاق و شکاف های ایجاد شده را به وضوح مشاهده کند. این ابزار پزشکی یک لوله نازک است که به پزشک اجازه می دهد تا کانال مقعد را به خوبی بررسی کند.

با استفاده از آنسکوپ نیز ممکن است پزشک سایر علل درد مقعد مانند بواسیر یا هموروئید را پیدا کند. در برخی موارد پزشک برای یافتن علت درد رکتوم و ارزیابی بهتر علائم، ممکن است از آندوسکوپی نیز استفاده کند.


چگونه می توان از شقاق مقعدی جلوگیری کرد؟

همیشه نمی توان جلوی شقاق مقعدی را گرفت. اما می توانید خطر مبتلا شدن به آن را با اقدامات پیشگیرانه زیر کاهش دهید:

 • خشک نگه داشتن ناحیه مقعد خشک
 • تمیز کردن ناحیه مقعد به آرامی با صابون ملایم و آب گرم
 • نوشیدن مقدار زیاد مایعات
 • خوردن غذاهای فیبردار
 • ورزش منظم برای جلوگیری از یبوست
 • درمان بالا فاصله اسهال
 • عوض کردن مرتب پوشک نوزادان

منبغ: شقاق چیست؟

انواع بواسیر، علائم و روش های خانگی درمان آن

تعداد قابل توجهی از مردم از بیماری بواسیر رنج می برند. این بیماری بر اثر تورم رگهای مقعد ایجاد می شود و بر دو نوع است:


۱– بواسیر داخلی: وقتی ورم در قسمت داخلی مجرای مقعد بوجود بیاید وقابل احساس باشد .

۲– بواسیر خارجی: خارج از مقعد بوجود آمده وقابل مشاهده می باشد.

در بواسیر داخلی خون تیره از بدن دفع می شود در صورتیکه در بواسیر خارجی ، خون دفع نمی شود و اگر هم دفع شود بسیار اندک می باشد، اما بسیار دردناک است. یبوست و بیرون آمدن مدفوع با فشار منجر به پاره شدن رگها شده و ایجاد خونریزی داخلی یا خارجی می کند که بستگی به محل پارگی رگ دارد.

تعداد قابل توجهی از مردم از بیماری بواسیر رنج می برند. این بیماری بر اثر تورم رگهای مقعد ایجاد می شود و بر دو نوع است:


۱– بواسیر داخلی: وقتی ورم در قسمت داخلی مجرای مقعد بوجود بیاید وقابل احساس باشد .

۲بواسیر خارجی: خارج از مقعد بوجود آمده وقابل مشاهده می باشد.

در بواسیر داخلی خون تیره از بدن دفع می شود در صورتیکه در بواسیر خارجی ، خون دفع نمی شود و اگر هم دفع شود بسیار اندک می باشد، اما بسیار دردناک است. یبوست و بیرون آمدن مدفوع با فشار منجر به پاره شدن رگها شده و ایجاد خونریزی داخلی یا خارجی می کند که بستگی به محل پارگی رگ دارد.


درمان بواسیر با رابربند


اطلاعات بسیاری در مورد بواسیر، به دلیل زیاد بودن این بیماری ،در اینترنت موجود است اما با وجود این اطلاعات، اشتباهات بسیاری در این مورد وجود دارد و آنها به این دلیل است که بسیاری از افراد خجالت میکشند در مورد این مشکل صحبت کنند واین بیماری را از ویژگی های طبیعی بدن خود میدانند. واقعیت این است که این بیماری بسیار عادی است و اگر به روش صحیح درمانشود تا ابد شخص از این بیماری مصون میماند. چیزی مثل عفونت بواسیروجودندارد . دربسیاری ازموارد این بیماری به دلیل نامناسب بودن رژیم غذایی که فاقد فیبربوده و پرچربند، بوجود می آید.

علائم بواسیر:
درمان و معالجه به هم مربوطند و فهمیدن دلیل بروز این بیماری دردرمان آن دارای اهمیت است. به غیر از عامل رژیم غذایی، عوامل مختلفی باعث بوجود آمدن این بیماری میشوند. فشار آوردن به رگهایی که درمقعد وجود دارند و زور زدن به هنگام دفع، باعث تورم رگها و بوجود آمدن این بیماری است. چاقی به پیشرفت این بیماری کمک میکند ،به همین دلیل بروز این بیماری دردوره بارداری غیر عادی نیست. درمانهای ساده خانگی دردرمان این بیماری میتواند مؤثر باشد. به طور مثال تغییر در رژیم غذایی و نحوه زندگی کردن راهی برای درمان این بیماری است.

کوتاهی کردن دردرمان این بیماری باعث میشود که شخص مجددا دچار بواسیر شود وشرایط او بدتر گردد .درمواردی مثل داشتن سرطان روده، شرایط ایجاب میکند که این بیماری معالجه گردد که در این صورت درمان سنتی خانگی نه تنها به خاطر مفید بودن آن بلکه به خاطر سالم بودن آن، ترجیح دارد.

یبوست نه تنها یکی از عوامل این بیماریست بلکه باعث میشود مجرای مدفوع درحین دفع دردناک شود. در چنین شرایطی باید غذاهای ملین وداروهای ضد یبوست استفاده کرد وباید به خاطر داشته باشید که استفاده زیاد ازاین داروها میتواند خطرناک باشد . زیرا روده عادت میکند و بدون خوردن این مواد نمیتواند کارخود را انجام دهد. لبنیات یکی از بهترین مواد ملین می باشد. رژیم غذایی سرشار از فیبر ونوشیدن آب به مقدار کافی از ایجاد یبوست جلوگیری میکند.درباره علائم بواسیر اینجا بخوانید.

احساس درد و دیدن خون در مدفوع
تشخیص این بیمای ساده است. بیشترین نشانه بارز آن حس درد درقسمت روده هنگام مدفوع کردن میباشد. خون آمدن، درد، حس خارش نشانه های دیگر می باشد و این علائم در اشخاص، متفاوت است بنابراین تشخیص قطعی این بیماری مهم است .

دلایل بوجود آمدن بواسیر:
یبوستهای سخت ، بی نظمی کار روده
اولین علت بروز این بیماری یبوستهای سخت و اختلال در کار روده میباشد. تلاش برای تخلیه مدفوع وفشار بر رگهای اطراف مقعد باعث این بیماری میباشد و در شرایطی بر کبد و روده فوقانی تأثیر میگذارد.

عوامل دیگر
زیاد نشستن و ایستادن زیاد ، کارشدید،چاقی ، ضعیف بودن بافتهای بدن ، بحران روحی وعوامل وراثتی ازعواملی هستند که در ایجاد بیماری مؤثر میباشند.

درمان خانگی بواسیر:

استفاده از انجیر خشک :
چند انجیر خشک را با آب گرم بشویید وشب آن را خیس نمایید. صبح انجیر وآبی که انجیر در آن خیس خورده را میل نمایید.خوردن انجیر هنگام عصر نیز مفید میباشد.
خوردن انجیر زمانی اثر گذار است که چندین هفته خوردن آن را ادامه دهید. دانه های ریز انجیر باعث تحریک روده وحرکت مدفوع میشود .
درمانهای خانگی باعث کاهش فشار درقسمت مقعد و کاهش میزان بواسیر میشود. برای رهایی یافتن از این بیماری باید از مبتلاشدن به یبوست جلوگیری نمایید .

تخم انبه :
دانه انبه دردرمان این بیماری مفید میباشد . باید به شیوه ای صحیح آنرا خشک کرده و پودرنمائید و در محلی تمیزوخشک نگهداری کنید. یک یا دوقاشق پودر انبه را دوبار درروز مصرف نمایید خوردن آن باعث کاهش ورم میشود .

استفاده از آلو برقانی یا سیب سرخ:
آلوی برقانی به عنوان سیب سرخ شناخته شده ومصرف آن به مدت دوالی سه ماه دردرمان این بیماری مؤثر میباشد. مصرف این میوه یکی از مؤثرترین درمان برای بواسیر خونی میباشد.

مصرف تربچه:
مخلوط صد میلی گرم از تربچه رنده شده ویک قاشق عسل ویا نوشیدن آب این سبزی دو بار درروز درحدود ۶۰ الی ۹۰ میلی گرم دردرمان بیماری مفید میباشد. این روش درمانی میتواند به شکل داروی خارجی نیز استعمال شود . تربچه سفید را باشیر ترکیب نمایید تابه شکل خمیر درآید استفاده آن درمحل درد باعث کاهش یافتن ورم ودرد میشود.

شلغم:
آب برگ آن باید گرفته شود و ۱۵۰ میلی گرم باید به بیمارداده شود و زمانیکه آب آنرا مصرف میکنیدخوردن میوه های خام و سبزیجات ضروری میباشد. برای بدست آوردن نتیجه بهتر، آب برگ شلغم را به اندازه یکسان با آب شاهی واسفناج و هویج مخلوط نمایید.

خوردن کدو :
سه قاشق چایخوری آب برگ کدو را با یک لیوان شیر بدون چربی مخلوط نموده وهرروز صبح مصرف نمایید وخمیر ریشه گیاه را نیز برای بدست اوردن نتیجه بهتر میتوانید استفاده کنید.

زنجبیل :
نصف قاشق چایخوری از آب زنجبیل تازه را بایک قاشق چایخوری آبلیموی تازه ونعنا و یک قاشق عسل ترکیب کنید .

مصرف پیاز:
در بواسیر خونی مصرف پیاز مفید میباشد.تقریبا ۳۰ گرم آن را درآب رنده کنید. شش گرم شکر را به آن اضافه نماییدودوباردرروز مصرف کنید بعد ازچند روز عوارض این بیماری کاهش مییابد . همچنین پیاز دردرمان بواسیر خشک مؤثر میباشد.

مصرف علف:
تنقیه آب علف دیواره روده را از مدفوع پاک میکند مرحله عادی تنقیه با آب ولرم میباشد . بعد از ۲۰ دقیقه صبر کردن می توان ۹۰ الی ۱۲۰ میلی گرم از این ماده را استعمال کرد.

دانه کنجد :
بیست گرم دانه کنجد را در پانصد میلی گرم آب بجوشانید تا آب آن یک سوم میزان اصلی شود یا به شکل یک شیرینی دربیاید. آن را با آب به شکل خمیر در بیاورید و برای درمان بواسیرمی توانید آن را با کره استفاده نمائید.

هلیله کابلی :
گیاه هلیله کابلی برای درمان بواسیر و به عنوان ماده ای ملین وگس معروف است. این میوه باید درروغن سرخ شود تا به رنگ قهوه ای درآید؛ سپس آنرا پودرکرده ونگهداری نمایید. نصف قاشق چایخوری از این پودر هنگام خواب باعث حرکت معمولی مدفوع هنگام صبح میشود. گس بودن میوه باعث از بین رفتن سفتی مدفوع می شود. ترکیب خمیرمیوه در روغن برای استعمال خارجی مفید میباشد.

رژیم غذایی برای بواسیر:
درمان علل اصلی یبوست تنها راه رهایی از این مشکل میباشد. درابتدا تمام مسیر گوارشی برای چندین روز باید استراحت کنند تاروده پاک شود. بدین منظور بیمار باید خورن میوه را حداقل تا شش روز ادامه دهد پس از آن ممکن است از غذاهای طبیعی برای راحت مدفوع کردن استفاده نماید.

درمان دیگر برای بواسیر :

ورزش کردن
کرم یا روغنهای موضعی همراه با تغییرات در رژیم غذایی برای درمان بواسیر مؤثرند. درمواردیکه این بیماری شدید باشد جراحی ضروری است. فهمیدن علل بروز این بیماری مهم است . ورزش برای هرکس مهم ومفید است . اما برای کسانی که مبتلا به این بیماری هستند بیشتر اهمیت دارد. ورزش باعث میشود ماهیچه های شکم تحریک شود وحرکت درقسمتهایی که مربوط به مقعد است ، بیشترشود. بنابراین یبوست شخص کاهش میابد. زندگی کم تحرک، شرایط را بدتر میکند. بنابراین ورزش راهی مطمئن دردرمان بواسیر است

چرا باید خون در مدفوع را جدی بگیریم؟

“مدفوع” واژه دیگری برای “اجابت مزاج” است. ممکن است که خونریزی از دستگاه گوارش به دو صورت در مدفوع دیده شود. خون قرمز روشن و مدفوع سیاه شبیه قیر.

 • خون قرمز روشن در این موارد ممکن است دیده شود:

• بر روی دستمال توالت پس از تمیز کردن خود
• در کاسه توالت پس از اجابت مزاج
• در سطح مدفوع یا مخلوط با مدفوع خود
اما مدفوعهایی که شبیه قیر بنظر می رسند معمولا بواسطه خونریزی شدید در قسمت فوقانی سیستم گوارش ایجاد می شوند.

“مدفوع” واژه دیگری برای “اجابت مزاج” است. ممکن است که خونریزی از دستگاه گوارش به دو صورت در مدفوع دیده شود. خون قرمز روشن و مدفوع سیاه شبیه قیر.

 • خون قرمز روشن در این موارد ممکن است دیده شود:

• بر روی دستمال توالت پس از تمیز کردن خود
• در کاسه توالت پس از اجابت مزاج
• در سطح مدفوع یا مخلوط با مدفوع خود
اما مدفوعهایی که شبیه قیر بنظر می رسند معمولا بواسطه خونریزی شدید در قسمت فوقانی سیستم گوارش ایجاد می شوند.
چه چیزی باعث مدفوع خونی می شود:

 • دو علت شایع اما معمولا غیرخطرناک این مسئله عبارتند از:

بواسیر ها: که عروق خونی متورم در مقعد هستند. هموروئیدها ممکن است سبب خارش یا آزار شوند.
• شکاف های مقعدی: که ترک های پوست در مقعد هستند.
اما گاهی اوقات، مدفوع های خونی خطرناک هستند. آنها می‌توانند نشانه سرطان یا سایر مشکلات سیستم گوارش باشند.

 • باید مراقب چه علائم دیگری بود؟ علائم همراه خونریزی می‌توانند نشان دهنده علت اصلی مشکل باشند و اینکه این مشکل خطرناک است یا خیر؟

• خارش یا درد در مقعد
• احساس پارگی یا سوزش در طی اجابت مزاج
• تب، کاهش وزن و تعریق شدید در شب
• اسهال
• احساس شبیه به اینکه باید اجابت مزاج انجام دهید، ولی قادر به انجام آن نیستید
• شکم درد
• مدفوعی که سیاه یا قرمز تیره بنظر می رسد
• تغییر در دفعات و میزان دشواری یا سهولت اجابت مزاج
• خونریزی که به مدت طولانی ادامه می‌یابد یا بارها تکرار می‌شود

 • آیا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

به محض اینکه متوجه خون در مدفوع خود شدید به پزشک خود مراجعه کنید. اکثر موارد خطرناک نیستند. ولی هر کسی که دارای مدفوع خونی است باید توسط پزشک معاینه شود.
آیا آزمایشاتی وجود دارند که باید آنها را انجام بدهیم؟ پزشک بر اساس سن، سایر علائم و شرایط فردی شما تعیین خواهند کرد که باید چه آزمایشاتی را انجام بدهید.

 • متداول ترین آزمایشاتی که پزشکان برای پیدا کردن علت مدفوع خونی استفاده می کنند عبارتند از:

معاینه رکتال : (راست‌روده یا رکتوم قسمت انتهایی روده بزرگ در انسان است. قبل از این قسمت کولون سیگموئید و بعد از آن مقعد قرار دارد) پزشک بیرون مقعد را مشاهده خواهد کرد. سپس از انگشت خود برای لمس داخل سوراخ مقعد استفاده می کند.
• آندوسکوپی: در مطب، پزشک یک لوله کوچک را وارد مقعد شما می کند. لوله چند اینچ در داخل رکتوم (بخش انتهایی روده بزرگ) جلو برده می شود. در سر این لوله یک لامپ کوچک قرار دارد و پزشک می تواند با کمک آن داخل مقعد را ببیند.
سیگموئیدوسکوپی با کولونوسکوپی: برای این آزمایشات، پزشک یک لوله باریک را وارد مقعد شما می‌کند. سپس، لوله را به سمت روده بزرگ هدایت می‌کند. روده بزرگ کولون نیز نامیده می‌شود. این لوله دارای یک دوربین کوچک می باشد، بنابراین پزشک می تواند داخل روده شما را مشاهده کند. در طی این آزمایشات پزشک می تواند نمونه برداری بافتی انجام داده و آنها را در زیر میکروسکوپ مشاهده کند.

 • چگونه مدفوع خونی درمان می شود؟

درمان مدفوع خونی بستگی به علت آن دارد. ممکن است هیچ درمانی نیاز نباشد. اما یک یا چند تا از این درمانها ممکن است به کار برده شوند:
• مکمل های فیبری و داروهایی که به حفظ حرکات روده ای ملایم کمک می‌کنند.
• نشستن روزانه، چندین مرتبه در آب گرم به مدت تقریبا ۱۵ دقیقه
• کرم ها یا داروهایی که برای کاهش درد، خارش و تورم جذب مقعد شده یا وارد آن می شوند.
• داروهای قوی‌تر برای بیماری های سیستم گوارش

 • آیا می توان از مدفوع خونی پیشگیری کرد؟

اگر هموروئید دارید، می‌توانید با نوشیدن آب فراوان و مقدار زیادی فیبر احتمال بروز دوباره مدفوع خونی را کاهش دهید. فیبر در میوه‌ها، سبزیجات و غلات یافت می‌شود.

قابل توجه کارمندان شرکت ها: چگونه از گرفتن بواسیر پیشگیری کنیم؟

هموروئیدها بیشتر در افرادی رخ می‌دهند که دفع مدفوع غیرمعمول یا گهگاه دارند. یکی از آسان‌ترین و طبیعی‌ترین راه‌ها برای منظم کردن دفع مدفوع این است که از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها فیبر کافی را جذب بدن خود کنید.

افزودن فیبر به رژیم غذایی از توصیه‌های همگانی هم پزشک‌های خانواده و هم متخصص‌های بیماری‌های گوارشی است. جذب فیبر فراوان ممکن است گاز معده را افزایش دهد، اما این گاز معده کمترین هزینه‌ای است که برای بهره‌برداری از مزیت فیبرها می‌توان متحمل شد. درنتیجه برای جلوگیری از هموروئیدها توصیه می‌شود که روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید. از منابع غذایی ارزشمند فیبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
حبوبات که می‌توان برای نمونه به لپه، عدس، لوبیای سیاه، لوبیای لیما و لوبیای پخته اشاره کرد.
غلات سبوس‌دار که می‌توان برای نمونه به جو، سبوس، جو دو سر و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.
سبزی‌ها که می‌توان برای نمونه به کنگر فرنگی، نخود سبز، کلم بروکلی و کلم بروکسل اشاره کرد.

صبحت در مورد هموروئید چیز جالبی نیست، اما این یک حقیقت است که هموروئید یک بخش نسبتا شایعی از زندگی است. همه ما هموروئید داریم.
در ادامه این مقاله به ۶ مورد از روش‌های آسان اشاره خواهیم کرد.


۱٫ فیبر فراوان جذب بدن خود کنید

هموروئیدها بیشتر در افرادی رخ می‌دهند که دفع مدفوع غیرمعمول یا گهگاه دارند. یکی از آسان‌ترین و طبیعی‌ترین راه‌ها برای منظم کردن دفع مدفوع این است که از طریق رژیم غذایی یا مکمل‌ها فیبر کافی را جذب بدن خود کنید.

افزودن فیبر به رژیم غذایی از توصیه‌های همگانی هم پزشک‌های خانواده و هم متخصص‌های بیماری‌های گوارشی است. جذب فیبر فراوان ممکن است گاز معده را افزایش دهد، اما این گاز معده کمترین هزینه‌ای است که برای بهره‌برداری از مزیت فیبرها می‌توان متحمل شد. درنتیجه برای جلوگیری از هموروئیدها توصیه می‌شود که روزانه ۲۵ تا ۳۰ گرم فیبر مصرف کنید. از منابع غذایی ارزشمند فیبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
حبوبات که می‌توان برای نمونه به لپه، عدس، لوبیای سیاه، لوبیای لیما و لوبیای پخته اشاره کرد.
غلات سبوس‌دار که می‌توان برای نمونه به جو، سبوس، جو دو سر و برنج قهوه‌ای اشاره کرد.
سبزی‌ها که می‌توان برای نمونه به کنگر فرنگی، نخود سبز، کلم بروکلی و کلم بروکسل اشاره کرد.

میوه‌ها که می‌توان برای نمونه به تمشک، گلابی، سیب و موز اشاره کرد.

۲٫ آب کافی بنوشید

این روش جلوگیری از بواسیر آسان و ارزان است، اما متاسفانه تنها تعداد معدودی از افراد از این روش استفاده می‌کنند. برای داشتن دفع مدفوع سالم علاوه بر اتخاذ یک رژیم غذایی سرشار از فیبر نوشیدن مایعات کافی نیز از عناصر کلیدی محسوب می‌شود. نوشیدن آب کافی به جلوگیری از یبوست کمک می‌کند و درنتیجه فشار آوردن حین دفع مدفوع را کاهش می‌دهد. نوشیدن ۶ تا ۸ لیوان آب در طول روز نه‌تنها حرکت نرم و روان دستگاه گوارشی شما را حفظ می‌کند، بلکه به کل بدن شما هم سود می‌رساند.

۳٫ فعالیت جسمی زیادی انجام دهید

ورزش و هموروئیدها یک رابطه عشق-نفرت باهم دارند. ورزش به منظم‌تر نگه‌داشتن روده بزرگ کمک می‌کند. باوجوداین، انجام فعالیت‌هایی که فشار شکمی را افزایش می‌دهند (مانند بلند کردن وزنه) می‌تواند باعث شکل‌گیری هموروئیدها شوند. فعال ماندن باعث کاهش زمان نشستن و همچنین فشار وارده بر رگ‌های درون مقعد یا راست‌روده می‌شود. اگر سابقه هموروئیدهای شدید دارید، توصیه می‌شود که برای جلوگیری از عود کردن هموروئیدها کلا از بلند کردن وزنه‌های سنگین و دیگر فعالیت‌های توان‌فرسا خودداری کنید و در عوض ورزش‌های متعادل‌تری همچون یوگا، شنا و پیاده‌روی را انجام دهید.

۴٫ در مصرف ملین‌ها احتیاط را رعایت کنید
وقتی‌که دچار یبوست شدید، بعضی از مکمل‌های فیبری، مخصوصا کپسول پسیلیوم می‌توانند به منظم‌تر کردن رفع مدفوع کمک کنند و درنتیجه از هموروئیدهای دردناک جلوگیری کنند. در مورد ملین‌ها باید گفت که تنها ملین‌های مناسب می‌توانند به شما کمک کنند. سالم‌ترین ملین‌ها آن‌هایی ‌ هستند که به جای تحریک یا شبیه‌سازی فعالیت‌های فیزیولوژیکی، هماهنگ با بدن شما کار می‌کنند.

بعضی از ملین‌ها با تحریک انقباض روده‌ای به حرکت محتویات درون روده کمک می‌کنند. چنین چیزی ممکن است فشارهای هموروئیدی را افزایش دهد و باعث تشدید علائم بواسیر شود. برای جلوگیری از هموروئیدها یا درمان هموروئیدهایی که فعال هستند، ملین‌های اسمزی توصیه می‌شود که به‌آسانی میزان آب درون روده را افزایش و یبوست را کاهش می‌دهند.

۵٫ هنگام احساس اجابت مزاج فورا اقدام کنید

زمانی که احساس اجابت مزاج کردید فورا برای تخلیه روده خود اقدام کنید. این یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای جلوگیری از هموروئیدها است. زمانی که بدنتان به شما هشدار می‌دهد، اگر از او پیروی کنید، احتمال بروز مشکل کمتر می‌شود. زمانی که احساس اجابت مزاج در شما شکل گرفت، اگر به آن پاسخ مثبت ندهید و منتظر بمانید امکان زور زدن حین اجابت مزاج و درنتیجه ابتلا به هموروئیدها افزایش می‌یابد.

۶٫ از زور زدن خودداری کنید

زور زدن و واردکردن فشار روی رگ‌های موجود در مقعد یکی از مرسوم‌ترین دلایل هموروئیدهای دردناک و خون‌آلود است. در بعضی از موارد، این هموروئید دردناک و خون‌آلود به هنگام اجابت مزاج و فشار آوردن بیش‌ازاندازه به مقعد رخ می‌دهد. دیگر موقعیت‌ها نیز باعث متحمل شدن فشار زیاد به مقعد می‌شود که برای نمونه می‌توان به بلند کردن اشیاء سنگین، سرفه مزمن یا حتی بارداری اشاره کرد. به‌طورکلی برای جلوگیری از هموروئیدها مراقب فشار آوردن به روده‌های خود باشید یا تا حد امکان از زور زدن خودداری کنید

سلامت نیوز

توصیه های مهمی که مربوط به عمل جراحی هموروئید می شود

درمان بواسیر به روش جراحی برای هموروئید های پیشرفته می باشد که توسط جراح ، بافتهای بواسیری برداشته و بخیه می شوند، که مراقبت هایی پس از عمل نیاز است. توصیه های پس ازجراحی هموروئید

۱ اصلاح رژیم غذایی با استفاده از غذاهای پر فیبر از قبیل مصرف سبزیجات، میوه جات فراوان، پودر پسیلیوم (اسفرزه ) ، مایعات فراوان.

درمان بواسیر به روش جراحی برای هموروئید های پیشرفته می باشد که توسط جراح ، بافتهای بواسیری برداشته و بخیه می شوند، که مراقبت هایی پس از عمل نیاز است. توصیه های پس ازجراحی هموروئید

۱ اصلاح رژیم غذایی با استفاده از غذاهای پر فیبر از قبیل مصرف سبزیجات، میوه جات فراوان، پودر پسیلیوم (اسفرزه ) ، مایعات فراوان.

۲ تنظیمات اجابت مزاج مرتب و به موقع که معمولا یک ساعت پس از غذا خوردن زمان مناسبی برای اجابت مزاج می باشد.

۳ شستشوی با آب گرم.

۴ استفاده از پماد آنتی هموروئیدی شیاف آن پس از اجابت مزاج طبق دستور پزشک.

۵ در لگن آب گرم به مدت ۲۰-۱۵دقیقه پس از اجابت مزاج بنشینید و تکرار ان ۳-۲مرتبه در روز مفید است.

استفاده از لگن آب گرم نیز کمک کننده می باشد.

تا چند روز پس از عمل ممکن است خونریزی مختصر و یا دفع خونابه داشته باشید ، که این مسئله طبیعی است . که بایستی از یبوست و زور زدن هنگام اجابت مزاج خودداری کرده و استفاده از لگن آب گرم نیز کمک کننده می باشد.

در صورت ادامه یبوست و فشار موقع اجابت مزاج، احتمال خونریزی پس از جراحی افزایش می یابد. در صورت خونریزی شدید و یا تداوم آن در اولین فرصت به پزشک و یا اورژانس بیمارستان مراجعه نمایند.

چطور روده‌هایی سالم و‌ تر و تمیز داشته باشیم؟

یبوست(Constipation) را اصلی ترین دشمن روده و مهمترین عامل یک روده بزرگ و ناسالم است که عواملی مختلف این امر را سبب می شود و امروز قصد داریم تا به معرفی روش هایی برای داشتن روده هایی سالم و تمیز بپردازد.


Woman has stomachache,stomachache

یبوست(Constipation) را اصلی ترین دشمن روده و مهمترین عامل یک روده بزرگ و ناسالم است که عواملی مختلف این امر را سبب می شود و امروز قصد داریم تا به معرفی روش هایی برای داشتن روده هایی سالم و تمیز بپردازد.


Woman has stomachache,stomachache

چگونه روده سالم داشته باشیم؟

تغذیه سالم و مملو از منابع مورد نیاز بدن تاثیری شگفت انگیز در سلامت اعضای بدن همچون قلب و مغز و استخوان‌ها دارد اما آیا می‌دانستید؛ سلامت روده‌ها نیز به عنوان بخش مهمی از اعضای بدن تحت تاثیر خوراکی‌هایی است که می‌خوریم؟

مزایای سلامتی تمیز نگه داشتن روده
خطر کاهش سرطان روده بزرگ، دومین یا سومین نوع سرطان در اغلب کشور‌های صنعتی

کاهش خطر ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر، یبوست مزمن و اسهال مزمن
پایین آوردن خطر بواسیر در حال توسعه
تولید گاز نامناسب کم‌تر
جذب کارآمد آب و مواد معدنی
احساس سبکی و راحتی در منطقه شکم

پس از آنکه غذا از معده و روده کوچک عبور می‌کند، مواد باقیمانده بیشتر محصولات زائد را به شکل مایع از بین می‌برند، به قسمت اول روده بزرگ خود حرکت می‌کنند ، روده بزرگ حدود ۶ فوت طول دارد و در درجه اول مواد زائد مایع را بی آب می‌کند.

به منظور درک این که چطور ناحیه روده بزرگ خود را تمیز و سالم نگه دارید، می‌توانید از جزئیات کلیدی در مورد نحوه کار روده بزرگ خود استفاده کنید.

غذاهای مضر برای سلامت روده ها
غذا‌هایی که حاوی آهن هستند
پنیر
غذا‌هایی که حاوی چربی‌های حیوانی هستند
غذا‌های حاوی قند اضافه شده
مصرف گوشت قرمز را محدود کنید


مراحل کار و عملکرد روده‌ها و حرکت مواد زائد

پس از خوردن یک وعده غذایی اساسی، معده شما به اندازه کافی منبسط می‌شود تا یک واکنش انقباضی ایجاد کند و از روده کوچک شما عبور کند و هر گونه مواد زائد مایع را که در قسمت آخر روده کوچک خود به درون روده بزرگ شما مانده را خارج کند.

روده بزرگ در امتداد طول خود به کیسه‌های کوچکی به نام هادرا تقسیم می‌شود.
هنگامی که روده پر از مواد زائد اساسی است، دیواره عضلانی منقبض می‌شوند و مواد زائد را به بخش بعدی وارد می‌کنند. واکنش انقباضات اجازه می‌دهد با تقسیم سیستم عصبی خود مختار کنترل شود.

به طور متوسط، روده بزرگ هر دقیقه در هر جایی از حدود سه تا ۱۲ موج ملایم انقباضات را تجربه می‌کنند.

بعد از هر وعده غذایی قابل توجه، کولون یک موج انقباضی بسیار بزرگ را تجربه می‌کند.

حرکت حلقوی جمعی برای دفع مواد زائد از روده کوچک خود به راست روده می‌روند.

در بیشتر مردم، حرکات حلقوی جمعی را در حدود سه بار در روز دارند.

زمانی که کیسه مقعد به اندازه کافی پر از مدفوع می‌شود تا این واکنش انقباضی را تحریک کند، مدفوع شما از مقعد به بیرون هل داده می‌شود.

زمانی که به طور آگاهانه دیوار شکمتان را منقبض می‌کنید، دیافراگم به سمت پایین حرکت می‌کند و به باز کردن ماهیچه‌ها کمک می‌کند که اسفنکتر را ایجاد کنند.

اگر نمی‌خواهید مدفوع کنید، انقباضات غیر ارادی ممکن است متوقف شود، که در این حالت ممکن است حرکت حاد روده تا زمانی که جرم بعدی رخ می‌دهد، داشته باشید.
روش‌های طبیعی برای تمیز و سالم نگه داشتن منطقه کولونکتال و حفظ سلامت روده‌ها

یبوست مزمن بزرگ‌ترین عامل داشتن یک ناحیه روده بزرگ و ناسالم است، زیرا در طول زمان یبوست باعث ایجاد فشار اضافی می‌شود، فشاری که توسط شما برای رفتن و ایجاد انقباضات قوی‌تر ایجاد می‌شود تا به از بین بردن مدفوع سخت کمک کند.

فشار بیش از حد بر روی دیواره‌ای کولون می‌تواند باعث ایجاد کیسه‌های کوچکی به نام دیورتیکولی شود.

نیاز به دستشویی رفتنتان را سرکوب نکنید!
اگر به طور منظم نیاز به مدفوع کردنتان را سرکوب کنید، مواد زائد زمان بیشتری می‌مانند و باعث کمبود شدید آب و تشکیل مدفوع سخت می‌شوند.

اطمینان حاصل کنید که میزان ویتامین D شما کافی است
ویتامین D به طور قابل توجهی ریسک رشد انواع سرطان‌ها از جمله سرطان روده(Colon Cancer) بزرگ را کاهش می‌دهد.زمانی که نمی‌توانید در معرض نور آفتاب قرار بگیرید، به دنبال تضمین وضعیت ویتامین D مناسب با خوردن غذا‌های سالم که شامل ویتامین D، مانند سالمون‌های وحشی و روغن ماهی قزل آلا با کیفیت بالا هستند، باشید.


اطمینان حاصل کنید که ویتامین A کافی دریافت می‌کنید.
غدد که در صف مخاطی پوششی کولون قرار دارند، مسئول انتشار مخاط هستند که برای روانکاری مدفوع مورد نیاز هستند؛ ویتامین A برای حفظ سلامت این سلول‌های تخصصی که مخاط را آزاد می‌کنند، نیاز است.

پروبیوتیک بیشتری بخورید
دانشمندان چندین گونه از میان تریلیون‌ها میکروبی که در روده‌های شما زندگی می‌کنند، یافته‌اند که نقش حیاتی در سلامت روده‌ها و حفظ تعادل سیستم ایمنی ایفا می‌کنند. مواد غذایی مصرفی شما برای رشد و جلوگیری از عدم تعادلی که می‌تواند به بیماری منجر شود حیاتی است.پروبیوتیک‌ها منبع غذایی مناسب برای جمعیت خاصی از باکتری‌های مفید روده‌ای مانند بیفیدوباکتر‌ها هستند که به نوبه خود از التهاب روده جلوگیری می‌کند.


مطالعات نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به طور خاص برای افراد چاق مفید باشند چرا که با کاهش میزان انسولین و کلسترول(Cholesterol)، خطر بیماری‌های قلبی و دیابت را کاهش می‌دهند.

پروبیوتیک‌ها را می‌توان به عنوان مکمل مصرف کرد. اما در مواد غذایی مانند مارچوبه، تره فرنگی، موز، سیر و سیب ترش نیز یافت می‌شوند.
به فیبر‌ها و غلات کامل توجه کنید

رژیم‌های غذایی غربی و جدید سرشار از چربی و قند بوده و بیشتر مواد غذایی مصرفی ما تنها از ۱۲ گونه گیاهی و پنج گونه حیوانی است.

با این وجود پیروی از رژیم غذایی سرشار از غذا‌هایی با فیبر بالا مانند سیب، کنگر فرنگی، ذغال اخته، نخود، عدس، نخود فرنگی و لوبیا می‌تواند رشد باکتری‌های مضر را محدود کرده و رشد بیفیدوباکترها، لاکتوباسیلوس‌ها و سایر گونه‌های مفید را که به باکتروئید‌ها معروفند، تحریک کند.
مصرف محصولات تخمیری را افزایش دهید

محصولات غذایی تخمیری مانند کیمچی، کفیر، نوشیدنی کامبوچا، ماست‌های طبیعی و شیر سویای تخمیر شده باعث افزایش فراوانی باکتری‌های مفید روده و کاهش سطوح انتروباکتریاسیا، خانواده‌ای از باکتری‌ها که با تعدادی از بیماری‌های مزمن در ارتباطند، می‌شود.

ماست طبیعی غنی شده با بیفیدوباکتر‌ها نیز به کاهش عدم تحمل لاکتوز در کودکان و بزرگسالان منجر می‌شود.

ماست‌های غنی‌شده با لاکتوباسیلوس‌ها نیز برای بیماران مبتلا به بیماری التهابی روده‌ای مفید است.

در عین حال از خوردن ماست‌های طعم دار که سطوح بالایی از قند دارند، اجتناب کنید.
پلی‌فنول‌ها را در اولویت قرار دهید

پلی فنول‌ها ترکیبات گیاهی هستند که به طور عمده توسط باکتری‌های روده هضم می‌شوند و با مزایای مختلفی از جمله کاهش فشار خون، کلسترول و استرس اکسیداتیو همراه هستند.

پلی فنول‌ها در مواد خوراکی هم، چون بادام ها، ذغال اخته و کلم بروکلی و همچنین چای سبز و کاکائو یافت می‌شوند.

نوعی از پلی فنول که در کاکائو وجود دارد با ایجاد تغییراتی در میکروبیوم که باعث کاهش التهاب و سطوح کلی تری گلیسیرید می‌شود در ارتباط است.
از مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی اجتناب کنید

شیرین کننده‌های مصنوعی مانند آسپارتام به‌طورمعمول به عنوان جایگزینی برای شکر در غذا‌ها یافت می‌شوند. مطالعات نشان می‌دهد آسپارتام روی باکتری‌های روده‌ای انسان‌ها و حیوانات تاثیر گذاشته و باعث تغییر در آن‌ها می‌شود. این تغییرات به نظر می‌رسد باعث افزایش سطح قند خون و افزایش حساسیت به بیماری متابولیکی می‌شود.
تغذیه با شیر مادر

میکروبیوم بدن ما در طول ۲ سال اول زندگی در حال رشد و شکل‌گیری است. تعدادی از مطالعات نشان داده‌اند نوزادانی که در ۶ ماه اول زندگی خود با شیر مادر تغذیه می‌شوند روده‌های بسیار سالم تری دارند. این نوزادان هم چنین کمتر مستعد ابتلا به آلرژی ها، چاقی، سرطان خون کودکان (لوسمی) و دیابت که تصور می‌شود با میکروبیوم در ارتباطند، هستند.
گیاهخوار شوید

مطالعات متعدد نشان داده است که رژیم‌های گیاهخواری برای میکروبیوم مفید هستند.

این یافته‌ها حاکی از آن است که رژیم‌های غذایی که بیشتر از گیاهان تشکیل می‌شوند، سطوح باکتری‌های ایجاد کننده بیماری‌ها مانند “ای کولای” و “آنتروباکتریاسیا” را کاهش می‌دهد.

این امر برای افراد چاق مبتلا به دیابت نوع ۲ یا پرفشاری خون می‌تواند مفید واقع شود. یک مطالعه کوچک هم چنین نشان داده افرادی که چاق هستند و رژیم غذایی خود را به رژیم گیاهخواری تغییر داده‌اند، بعد از گذشت یک ماه سطوح باکتری‌های مضر بالقوه و نیز میزان کلسترول و التهاب در آن‌ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

12345
last